رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: وضعیت دریاچه ارومیه به کوری چشم کسانی که نمی‌خواهند شادابی این کشور را بیند، رو به بهبود است.

به گزارش گروه اجتماعی  آفتاب یزد علی سلاجقه در سفری به کاشان و در حاشیه بازدید از عرصه های طبیعی قمصر و برزک به عنوان بخشی از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست، در سخنانی با بیان اینکه حفاظت مشارکتی را به عنوان موضوع اساسی در دستورکار قرار دادیم، خاطرنشان کرد: در این بخش برای طبیعت‌گردی مناطق حفاظت شده برنامه‌ریزی می‌شود که شهرستان کاشان نیز در این قسمت از بومیان خود منطقه استفاده خواهد کرد .

وی مساله پسماندهای کشور را از جمله موضوعاتی دانست که دولت توجه ویژه به آن دارد و افزود: در موضوع پسماند سراوان استان گیلان حدود ۶۰ درصد کار انجام شده است تا پسماندها ساماندهی شود زیرا پسماند ارزش افزوده برای کشور دارد؛ یک فرهنگسازی خوبی در این باره صورت گرفته است و  هر ماه یک نشست ملی داریم‌.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: درخصوص گرد و غبار در بُعد داخلی و بین المللی موفقیت‌های بسیار عالی کسب کردیم که هفته قبل در نشست محیط ‌زیست سازمان ملل پیشنهاد و قطعنامه ایران پذیرفته شد و یک ظرفیت ملی و بین المللی ایجاد کرده است.

سلاجقه با بیان اینکه در حوزه تنوع زیستی گام های خوبی برداشته شده به طوری که در کاهش شکار خوشبختانه وضعیت بسیار خوبی داشتیم، گفت:  در آمار سرشماری حیات وحش و گونه ها وضعیت مناسبی است و اگر شرایط اقلیمی کمک کند مشکل تالاب‌ها هم برطرف می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه قبل از بارش‌های اخیر بسیاری از تالاب‌های کشور وضعیت مناسبی نداشتند، افزود: با اقداماتی که شده تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه در وضعیت بسیار خوبی بودند و بارش‌های اخیر هم سبب شد که اکنون دریاچه در وضعیت بسیار مناسبی باشد.

معاون رئیس جمهور درخصوص دریاچه ارومیه اظهار داشت: برای نخستین بار موضوع حقابه در حال پیگیری است، وزارت نیرو اقدام به رها سازی دو سد را کرده است و طبق هماهنگی های صورت گرفته  تا پایان سال نیز مابقی سدهای حوضه آبخیز این دریاچه رهاسازی می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وضعیت دریاچه ارومیه از آنچه که متأسفانه معاندین و مغرضین این دریاچه را از نقشه ایران حذف کرده بودند و به کوری چشم کسانی که نمی‌خواهند شادابی این کشور را بیند، رو به بهبود است.

به گفته سلاجقه،  مجله ساینس یکی از مجلات علمی مهم جهان درباره خلیج گرگان مطلبی نوشت و آن را یکی از دستاوردهای بسیار مهم برای کشور ایران دانسته است؛ در چهار هفته اول ۳۰۰۰ هکتار به تالاب گرگان اضافه شد و در بحث طبیعت گردی آشوراده لایروبی که انجام شد و همچنان در حال انجام است.

براساس گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست زیست، وی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم چند میثاق‌نامه ملی محیط‌زیستی بسته است که آن ها را رعایت می کند که از جمله آنها این است که هیچ پروژه عمرانی را بدون مجوز محیط زیست کلنگ نمی‌زند و میثاق دیگر این است هر صنعتی بخواهد اجرا شود قبل از آن حتما باید تصفیه پساب را اجرا کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=93266