معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی فرا رسیدن ۲۰ فروردین، «روز ملی فناوری هسته‌ای» را برگ‌ زرینی حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه اندیشمندانی خوشنام و جهادگران توسعه علم و فناوری در صنعت هسته‌ای کشور دانست.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد  در پیام محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران آمده است:

«نامیدن ۲۰ فروردین در گاه‌شمار رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان «روز ملی فناوری هسته‌ای» برگ‌زرینی است حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه اندیشمندانی خوشنام و جهادگران توسعه علم و فناوری در صنعت هسته‌ای کشور که این رویداد فرخنده را با پیشتازی فناورانه و خودباوری نافذانه به نماد «ما می‌توانیم» برای ملت بزرگ و شریف ایران در سراسر دنیا تبدیل کردند.

در ابتدای سخن، بر خود فرض می‌دانم تا مراتب قدردانی و سپاس خویش را از حمایت‌های بی‌دریغ رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی)، رئیس‌جمهور محترم دولت سیزدهم و سایر مقامات کشوری و لشکری و نیز ملت عزیز و فهیم ایران اسلامی در پیشبرد موثر برنامه‌های کلان این صنعت پرافتخار ملی ابراز نمایم.

تلاشگران صنعت هسته‌ای کشور از رهگذر باورمندی، اراده و غیرت والای ایرانی، در طول سالیان متمادی خدمت‌رسانی به میهن عزیز اسلامی، علی‌رغم برخی موانع ایجادشده از سوی دشمنان از جمله تحریم‌های گسترده، به هر آنچه که نیاز کشور در سرفصل‌های گوناگون فناوری‌های نوین بوده، دست یافته و جهشی راهبردی در این حوزه حاصل شده است.

شتابدهی فعالیت‌ها و اقدامات در مرزهای دانش و فناوری، بومی‌سازی اقلام استراتژیک، خودکفایی کامل در چرخه سوخت هسته‌ای و نهضت شکل‌یافته در حوزه توسعه کاربرد پرتوها در زندگی مردم، نشان از بلوغ علمی و انقلاب فناوری هسته‌ای ایران اسلامی در تراز جهانی است.

حال در آستانه ۵۰ سالگی تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران و به برکت خون مطهر شهدای والامقام هسته‌ای، بر اساس سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای در افق بیست‌ساله، شاهد جنبشی عظیم در توسعه و تکامل نیم‌قرن دستاوردهای هسته‌ای در حوزه‌های گوناگون پزشکی، صنعت، کشاورزی و فناوری‌های نوین با اولویت رفع نیازهای مردم هستیم و در این مسیر ریل‌گذاری مهمی در دولت مردمی با هدف تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای، ایجاد قطب‌های پرتودهی، توسعه کاربردهای فناوری پلاسما، ساخت راکتورها و نیروگاه‌های قدرت انجام پذیرفته است.

همچنین شایان ذکر است که بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، اقدامات مقتضی جهت برگزاری مراسم باشکوه روز ملی فناوری هسته‌ای و پنجاه سالگی تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران انجام پذیرفته و ان‌شاءالله در آینده نزدیک از تعدادی از مهمترین دستاوردهای کلیدی و ارزشمند صنعت هسته‌ای در سال ۱۴۰۲ رونمایی می‌شود. این دستاوردها در پنج حوزه پزشکی و سلامت، کشاورزی و مواد غذایی، صنعت، محیط زیست و فرآیندهای صنعت هسته‌ای قرار دارند.

در پایان ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز ملی فناوری هسته‌ای و عید سعید فطر، اعلام می‌دارم؛ خانواده بزرگ و پرافتخار صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با استعانت از درگاه حضرت باری‌تعالی و با توجه ویژه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در توسعه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و خدمت‌رسانی به جامعه؛ گامی بلند در مسیر گسترش فناوری‌های نوین برداشته‌ تا بار دیگر، نگاه جهانیان متحیر و مبهوت نبوغ، توانایی و افتخارآفرینی جوانان این سرزمین کهن و سرافراز باشد؛ ان‌شاءالله.»

https://aftabyazdonline.ir/?p=94190