مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه با بیان اینکه گسترش روابط بین ایران و مصر تاثیرات مهمی از نظر امنیتی و سیاسی خواهد داشت، گفت: البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که برقراری و گسترش روابط به معنای حل تمام اختلافات بین دو کشور نیست.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد قاسم محبعلی  در ارتباط با اظهارات اخیر مقام معظم رهبری در ارتباط با روابط ایران و مصر و استقبال تهران از گسترش روابط با قاهره تصریح کرد: رابطه ایران و مصر به دلیل توافق کمپ دیوید و نقش مصر در این توافق به دستور امام خمینی (ره) قطع شد و طبیعی است که اگر قرار باشد روابطی بین دو کشور برقرار شود باید در عالی ترین سطح نظام در ارتباط با آن تصمیم گیری شود.

وی همچنین یکی دیگر از چالش‌های پیش رو در روابط ایران و مصر را نامگذاری خیابانی در تهران به نام “خالد اسلامبولی” کسی که انورسادات رئیس جمهور پیشین مصر را ترور کرد دانست و گفت: از سوی دیگر جنازه شاه سابق ایران نیز در مصر به خاک سپرده شده است و قطعا تصمیم گیری در ارتباط با گسترش روابط بین ایران و مصر  ساده نیست و در همین چارچوب پادشاه عمان این موضوع را در دیدار با رهبری مطرح کردند تا در آنجا در این ارتباط بحث و رایزنی شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه موضوع توافق کمپ دیوید تا حدودی حل شده و حتی کشورهای اتحادیه عرب که در اعتراض به کمپ دیوید عضویت مصر در این  اتحادیه را تعلیق کردند بار دیگر اقدام به برقراری روابط با این کشور کرده‌اند، تصریح کرد: باید به این موضوع توجه داشت که مصر یکی از کشورهای مهم جهان عرب است. گرچه در حال حاضر افول کرده و نقش گذشته را ندارد و به نوعی عربستان جایگزین آن شده ولی باید به این موضوع توجه داشت رابطه با مصر دارای تاثیرات مهم امنیتی و سیاسی است و زمینه را برای ایجاد آرامش بیشتر در منطقه فراهم می‌کند.

این دیپلمات پیشین وزارت خارجه ادامه داد: البته برقراری و گسترش روابط با مصر به معنای حل تمام اختلافات بین دو کشور نیست. باید به این موضوع توجه داشت که مصر رابطه دوستانه‌ای با اسرائیل دارد و به نوعی هم پیمان نظامی آمریکا نیز هست.

وی گفت: ولی برقراری روابط دیپلماتیک زمینه را برای مدیریت اختلافات و رایزنی و گفت‌وگو برای حل آنها فراهم می‌کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81883