پس از موفقیت کره‌شمالی در پرتاب ماهواره تجسسی نظامی در ماه گذشته میلادی، خبرگزاری مرکزی این کشور امروز (یکشنبه) گزارش کرد، پیونگ‌یانگ قصد دارد در سال ۲۰۲۴ سه ماهواره جاسوسی دیگر پرتاب کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در پنجمین و آخرین روز از «نشست عمومی مرتبط با کمیته مرکزی حزب کارگران کره» اظهارات و اهدافی را در این خصوص عنوان کرد.

در گزارش خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی موسوم به کی‌سی‌ان‌ای آمده است: طبق تجربیات موفقیت‌آمیز در حوزه فضا و پرتاب اولین ماهواره جاسوسی در سال ۲۰۲۳، کره‌شمالی قصد دارد ماهواره‌های جاسوسی بیشتری در سال ۲۰۲۴ پرتاب کند. هم‌چنین اقدامات مربوطه درخصوص فناوری و فضا مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.

کیم جونگ اون در جریان آخرین روز این نشست عنوان کرد: ما باید سریعا به بحران هسته‌ای احتمالی پاسخ دهیم و تمامی ابزارهای فیزیکی از جمله نیروهای هسته‌ای را مستقر کنیم. اولویت اول ما برای سال آینده تقویت زرادخانه هسته‌ای کشور است و از نیروی دریایی می‌خواهیم ظرفیت‌های نظامی خود را ارتقاء ببخشند.

رهبر کره‌شمالی هم‌چنین خواستار توسعه پهپادها و ابزارهایی برای جنگ الکترونیکی شد تا به پروژه‌های دفاعی کلیدی خود دست یابد.

او در ادامه با اشاره به همکاری‌های نظامی آمریکا و کره‌جنوبی تصریح کرد: اگر آمریکا و کره‌جنوبی به دنبال رویارویی نظامی با ما باشند، ما نسبت به انجام اقدامات ضروری علیه آنها با بازدارندگی هسته‌ای خود تردید نخواهیم کرد.

کیم جونگ اون روز پنجشنبه در دومین روز از این نشست به ارتش کشورش دستور داد تا «آماده‌سازی جنگی» برای مقابله با «تحرکات ستیزه‌جویانه شدید» ایالات متحده و متحدانش در شبه جزیره کره را تسریع کند.

وی در آخرین روز این نشست نیز اظهارات مشابهی را عنوان کرد و گفت: جنگی که می‌تواند هر زمان در شبه جزیره کریمه آغاز شود، نوعی عمل انجام‌شده محسوب می‌شود و این جنگ به دلیل اقدامات نسنجیده دشمنان برای حمله به ما انجام خواهد شد.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیانیه‌های کیم نشان می‌دهند که او در تقویت و تدام آزمایش‌های تسلیحاتی کره‌شمالی مصمم است و ظاهرا به انجام این اقدامات تا انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا ادامه خواهد داد. اما با این حال، برخی ناظران می‌گویند که کره‌شمالی باید آزمایش‌های مهم دیگری را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که موشک‌ها به خوبی کار می‌کنند و قادرند سرزمین اصلی ایالات متحده را هدف قرار دهند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91514