کره شمالی امروز (چهارشنبه) سفر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا به چین را یک "سفر ننگین گدایی" خواند و مدعی شد که این سفر ناکامی آمریکا را در سیاست اعمال فشارش بر پکن نشان داد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از خبرگزاری یونهاپ، جونگ یونگ-هاک، تحلیل‌گر کره شمالی در مسائل بین‌الملل گفت، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به چین سفر  کرد تا “برای تسکین روابط دوجانبه مخدوش التماس کند” چرا که سیاست اعمال فشارش بر پکن ضربه مهلکی به اقتصاد آمریکا زده بود و رویارویی آمریکا-چین می‌توانست منجر به یک درگیری نظامی بی‌سابقه شود.

جونگ یونگ-هاک در مقاله‌ای به زبان انگلیسی که توسط خبرگزاری رسمی کره شمالی موسوم به KCNA منتشر شد، نوشت: این اوج رفتار دوگانه و وقاحت خاص آمریکاست که ابتدا تحریک کند و سپس در مورد به اصطلاح “کنترل مسئولانه بر اختلاف عقاید” صحبت کند.

وی مدعی شد، سفر اخیر بلینکن چیزی جز “سفر ننگین گدایی تحریک‌کننده‌ای که شکست خود را در سیاست اعمال فشارش بر چین پذیرفته، نبود”.

در جریان سفر دو روزه بلینکن در روز یکشنبه به چین که نخستین سفر یکی از وزرای امور خارجه آمریکا به این کشور در پنج سال اخیر محسوب می‌شود، واشنگتن و پکن توافق کردند تا روابط خود را در بحبوحه تشدید اختلافات میان این دو کشور باثبات کنند اگرچه این سفر نیز دستاورد و موفقیت چشمگیری به همراه نداشت.

در بحبوحه نگرانی‌ها دال بر اینکه کره شمالی احتمالا به زودی راکت فضایی را همراه با یک ماهواره جاسوسی نظامی پرتاب خواهد کرد، بلینکن از چین خواست تا از نفوذش بر پیونگ‌یانگ برای متوقف کردن کره شمالی از انجام اقدامات تحریک آمیز بیشتر استفاده کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82769