در آستانه سفر رئیسی به اندونزی، ۱۱ سفر دیپلماتیک رئیس‌جمهور دولت سیزدهم و اسناد امضا شده در این سفرها یادآوری شد.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد از مجموع ۱۱ سفر خارجی رئیس جمهور تاکنون چهار سفر در سال ۱۴۰۰ به تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه و قطر، ۶ سفر در ۱۴۰۱ به و یک سفر در ۱۴۰۲ به سوریه داشته است.

نخستین سفر دولت سیزدهم

حضور در بیست و یکمین دوره اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای  نخستین سفر رئیس جمهور بود.

رییسی با سران ۸ کشور عضو دیدار و گفت و گو کرد. یکی از مهمترین دستاوردهای این سفر امضا هشت سند همکاری بین تهران و دوشنبه بود.

امضای نهمین سند همکاری در عشق‌آباد

در حاشیه اجلاس ‌سران سازمان همکاری‌ اقتصادی (اکو) در آذرماه همان سال، «قرارداد سه جانبه سوآپ گاز» از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید

نخستین دیدار رئیسی با همتای روسیه ای و تداوم همکاری های اقتصادی

رئیس‌جمهور کشورمان ۲۹ دی ۱۴۰۰ با هدف دیدار همتای روس خود تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.  ثمره این دیدار به انجام چند دیدار دیگر در تهران و اجلاس های مختلف در کشور های منطقه و در نهایت به امضای توافقنامه اخیر راه آهن رشت – آستارا بین روسای جمهور هر دو کشور از طریق ویدئو کنفرانس منجر شد.

زمستان گرم با امضای ۱۴ سند همکاری پس از ۱۱ سال

رئیسی در چهارمین سفر خارجی خود، به دوحه سفر کرد. در این سفر مقامات جمهوری اسلامی ایران و قطر در حضور آیت الله رئیسی و امیر قطر، ۱۴ سند همکاری امضا کردند.

امضا ۱۲ سند و تأسیس خانه تجارت ایران در عمان در ۹ ماهگی دولت

عمان نخستین سفر خارجی آیت‌الله رئیسی در ۱۴۰۱ بود و در این سفر ۱۲ سند همکاری میان تهران و مسقط به امضا رسید.

ترکمنستان و دومین حضور و توسعه قرارداد سه جانبه

رئیس‌جمهور در این سفر با برخی مقام‌ها چون رئیس مجلس مصلحت خلق شورای ملی ترکمنستان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان درباره تبیین منافع و خطوط قرمز ایران در حوزه دریای خزر و تعاملات دو و چندجانبه به ویژه در حوزه اقتصاد و تجارت دیدار و گفت و گو کرد.

ازبکستان ایستگاه هفتم و امضا ۱۷ سند

«اعلام رسمی عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای توسط رییس‌جمهور ازبکستان» و تاکید اعضای شانگهای بر اجرای کامل برجام و «امضای ۱۷ سند همکاری در زمینه های انرژی، صنعت، کشاورزی، ورزشی و فرهنگی» از مهمترین دستاوردهای سفر بود.

نیویورک مقصد هشتم

برگزاری ۱۳ دیدار دپیلماتیک در سطح سران و نخست وزیران رهاورد نخستین حضور آیت الله رئیسی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود

قزاقستان گام بعدی و حضور در جمع رهبران آسیایی

رئیسی در این سفر یک روزه با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان دیدار کرد و در نشست سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) شرکت کرد.

چین و آخرین سفر خارجی رئیس جمهور در ۱۴۰۱ با ۲۰ سند همکاری

این سفر نخستین سفر دولتی رئیس جمهور به چین در ۲۰ سال اخیر بود. توافق بر سر تقویت ارتباط جهت پیشبرد همکاری در زمینه توسعه تجارت الکترونیک، توافق بر سر گسترش همکاری در زمینه کشاورزی بین ۲ کشور ایران و چین، توافق برای سرمایه‌گذاری ۳.۵‌میلیارد دلاری چین در صنعت ایران، تفاهم برای سرمایه‌گذاری ۱۲‌میلیارد دلاری در صنعت حمل و نقل و ساخت خودرو و پیشنهاد یک بسته ۴۰‌میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران به اضافه اعلام آمادگی چین جهت ساخت انبوه مسکن از جمله دستاوردهای این سفر بود.

۱۴ سند همکاری در یازدهمین سفر همتای سوری

در این سفر برنامه جامع همکاری‌ راهبردی و بلندمدت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه و ۱۴ سند همکاری در حوزه‌های مختلف به امضا رسید.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81093