یکی از سخنگوهای سازمان ملل گفت، این نهاد بین‌المللی به شدت نگران آزمایش سیستم تسلیحات اتمی زیر آبی کره شمالی است که در واکنش به رزمایش مشترک بین ژاپن، کره جنوبی و آمریکا انجام شده است.

به گزارش گروه بین الملل  آفتاب یزد استفن دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: ما شاهد این تحولات هستیم و همچنان نسبت به اوضاع در شبه جزیره کره نگرانیم.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، گفته‌های این مقام مسئول سازمان ملل پس از آن مطرح شده که وزارت دفاع کره شمالی اعلام کرد یک آزمایش مهم سیستم تسلیحات هسته‌ای زیر آبی ” Haeil-۵-۲۳” را در دریای شرق آزمایش کرده است.

دوجاریک ادامه داد: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل بار دیگر بر درخواستش مبنی بر کاهش تنش، اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت و ایجاد شرایطی تاکید کرد که به برگزاری گفت‌وگویی موثر و از سر گیری مذاکرات دیپلماتیک با هدف پیشبرد راه حلی صادقانه منجر شود.

رزمایش سه جانبه بین آمریکا، ژاپن و کره جنوبی با حضور ناوگروه آمریکایی USS Carl Vinson و ناو USS Princeton مجهز به موشک هدایت شونده ایجس برگزار شد.

پیونگ یانگ گفته که این رزمایش مشترک دلیلی دائمی در بی ثباتی بیشتر اوضاع منطقه است و آنها تهدیدی جدی برای امنیت کره شمالی محسوب می‌شوند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=92307