رئیس‌جمهور فرانسه در سفر دو روزه به سوئد که در آستانه پیوستن به ناتو است، به آینده دفاعی اروپا و حمایت از اوکراین پرداخت.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با کارل گوستاو شانزدهم، پادشاه سوئد، در کنفرانسی با اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد از سیاست مشترک کشاورزی و رقابت منصفانه، دفاع کرد.

در بحبوحه نارضایتی‌های کشاورزان، رئیس‌جمهور ماکرون در روز سه‌شنبه در سوئد از سیاست مشترک کشاورزی در مواجهه با مشکلات کشاورزان فرانسوی دفاع کرد، اما خواستار قوانین برای رویارویی با رقابت فرا اروپایی شد.

به نقل از فرانس ۲۴، خشم کشاورزان فرانسوی و دیگر کشورهای اروپایی در اولین روز سفر دولتی رئیس‌جمهور فرانسه به سوئد مشهود بود که عمدتاً به آینده دفاعی اروپا و حمایت از اوکراین اختصاص داشت.

ماکرون کنفرانس خبر مشترک گفت: «به‌راحتی می‌توان همه چیز را به گردن اروپا انداخت. بدون سیاست مشترک کشاورزی، کشاورزان ما درآمدی نخواهند داشت و بسیاری از آنها زندگی نخواهند کرد.»

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین خواستار «تدابیر روشن» در مورد واردات مرغ و غلات از اوکراین شد.

ماکرون و کریسترسون در زمانی که سوئد نزدیک به پیوستن به ناتو است، یک مشارکت استراتژیک جدید منعقد کردند.

ماکرون در سوئد از سیاست مشترک کشاورزی و دفاع اروپایی سخن گفت
نخست وزیر سوئد

در این زمینه، امانوئل ماکرون چند ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات متحده، از اروپایی‌ها خواست «در درازمدت» از اوکراین حمایت کنند و هرگونه کاهش احتمالی کمک‌های آمریکا را جبران کنند.

ماکرون عنوان کرد: ما باید خودمان را به‌گونه‌ای سازماندهی کنیم که اگر ایالات متحده تصمیم مستقلی برای توقف این کمک‌ها یا کاهش آن داشته باشد، تأثیری روی میدان نداشته باشد.

مجارستان با نخست‌وزیری ویکتور اوربان، آخرین کشور اتحادیه اروپاست که مانع پرداخت ۵۰ میلیارد یورو کمک اروپا به اوکراین شده است که محور گفتگوهای اروپا در روز پنجشنبه در بروکسل خواهد بود.

مجارستان همچنین آخرین مانع برای این الحاق است که کریسترسون قصد دارد روز پنجشنبه در حاشیه شورای اروپا با همتای مجارستانی خود درباره آن صحبت کند.

رئیس‌جمهور فرانسه توضیح داد، پاریس و استکهلم دارای اراده برای نزدیک‌شدن، تولید با هم، کمک با یکدیگر به اوکراین برای داشتن اروپایی که بهتر از خود محافظت کند، هستند.

فرانسه و سوئد اعلامیه‌ای درباره قصد دفاع ضدهوایی و سیستم‌های نظارت هوایی امضا خواهند کرد، درحالی‌که انتظار می‌رود شرکت‌های Saab و MBDA در روزهای آینده قراردادی برای توسعه موشک ضدتانک «آکرون» منعقد کنند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=92752