معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اراده جدی مسئولین جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های اقتصادی گفت: ایران و چین می‌توانند با سرمایه‌گذاری و تولید مشترک، به یک نقطه مرکزی برای تامین برخی محصولات مورد نیاز کشورهای منطقه تبدیل شوند.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محمد مخبر در دیدار «لیو جیان چائو» وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به حضور و فعالیت شرکت‌های چینی در ایران اظهار داشت: ایران آمادگی دارد بستر فعالیت و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر را فراهم و زمینه توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور را مهیا کند.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری ظرفیت‌های گسترده کشورمان نظیر منابع نفت و گاز، وجود معادن بزرگ و موقعیت جغرافیایی استثنایی برای توسعه ترانزیت خاطر نشان کرد: عملیاتی کردن موافقت نامه همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین می تواند زمینه مناسبی را برای تامین منافع دو کشور با بهره برداری از این ظرفیت ها فراهم آورد.

وی با اشاره به ذخایر نفت و گاز و میعانات قابل استحصال در ایران افزود: مجموع این میزان ذخایر در دنیا اول است که این موضوع ظرفیت و فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و چین به شمار می رود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نقش و اثرگذاری حزب کمونیست چین در امور این کشور و نیز مسائل بین المللی اظهار امیدواری کرد شاهد پیگیری جدی و اجرای توافقات میان دو کشور باشیم.

مخبر به سفر اخیر خود به شانگهای و توافقات خوبی که انجام شد نیز اشاره کرد و افزود: در این سفر توافقات خوبی در بخش‌های مختلف نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی، انتقال تکنولوژی و تولید خودرو حاصل شد که امیدوارم با پیگیری‌های دو طرف شاهد عملیاتی شدن این توافقات باشیم.

مخبر از مواضع دولت چین در قبال حوادث غزه و همچنین پشتیبانی از عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و سازمان بریکس قدردانی کرد و گفت: جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار زنان و کودکان در حقیقت نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است و متأسفانه مجامع بین‌المللی به وظایف خود در این زمینه عمل نمی‌کنند و عکس العمل موثری انجام نمی‌دهند.

وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز در این دیدار با اشاره به تبادل هیأت‌های دو کشور طی یک سال گذشته خاطرنشان کرد: رفت و آمد و دیدارهای مقامات عالی‌رتبه دو کشور نشانگر اراده دو طرف بر گسترش مناسبات و توسعه همکاری‌های فی‌مابین است.

وی با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا گفت: چین آمادگی دارد با استفاده از تجربیات گذشته، راهکارهای مناسبی را برای ارتقاء سطح همکاری‌های دو کشور پیدا کند.

لیو جیان چائو همچنین از آمادگی وزارت بین الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین برای همراهی و هماهنگی در جهت توسعه مناسبات تهران و پکن خبر داد و افزود: امیدوارم با فراهم شدن بستر مناسب برای فعالیت شرکت های چینی در ایران، شاهد توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور در زمینه های مختلف باشیم.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90577